Mech a jeho údržba

Mumifikovaný mech je zcela bezúdržbová záležitost, která potřebuje jen pár věcí pro svůj spokojený ,,život" u vás doma. Jedná se o konzervantem stabilizovaný živý mech, který vám v tomto krásném svěžím stádiu může vydržet podle dodavatele orientačně až deset let, pokud k tomu bude mít vhodné prostředí.  Nemusíte ho zalévat, zastřihovat ani rosit, není totiž již živý, jen tak vypadá. Mnoho lidí se ptá, co bude s mechem za zmíněných deset let. Naší odpovědí je, že s největší pravděpodobností lehce vybledne či ztratí onu svěží barevnost, mírně se seschne, zkřehne, začne se drolit...To ale určitě není překážka, proč si mechový obraz či stěnu nedopřát. Je třeba si uvědomit, že za deset let zpravidla obměníme v domě nejen dekoraci, v našem případě mechový obraz, ale také například pohovku či jídelní stůl. Je to zcela přirozený cyklus domácnosti a do nového interiéru je třeba něco speciálního, co oslní nejen návštěvu, ale co vám bude každý den dodávat energii, klid a radost.

Návod k údržbě:  Mech nepotřebuje péči běžné rostliny, jen je třeba mu zajistit vlhkost ovzduší 40% - 60% - to je klíčové! Pokud si nejste jisti, můžete si pořídit zvlhčovač vzduchu, který prospěje nejen obrazu, ale i vám (běžně využívané domácnosti obvykle splňují vlhkost tím, že perete, vaříte, větráte). Obraz by dále neměl být vystaven blízkosti radiátorů a jiných topných těles vč. přímého slunečního záření. (Není odolný vůči UV záření). Pro nasvětlení obrazu proto používejte studené LED zdroje světla, obrazu dodají plasticitu a nijak ho nepoškodí. Obraz nevystavujte do blízkosti klimatizačních jednotek (ty vysušují vzduch - proto doporučujeme zvlhčovač vzduchu umístit pod obraz nebo do jeho blízkosti).Optimální teplota pro stabilizovaný mech je 5-30°C (Ideálně do 28°C, důležitá je již zmíněná VLHKOST vzduchu). Není dobré mech umisťovat do blízkosti umyvadel a sprchových koutů, kde hrozí jeho namočení. Co se týká prachu, není na mechu téměř vidět, ale v případě potřeby lze decentně oprášit prachovkou (nevysávat). Mech je kromě stabilizace také impregnován a dobarvován a při kontaktu s pokožkou nebo oblečením může lehce špinit - lze běžně vyprat a umýt. Impregnace má svoji specifickou vůni, někomu voní, jiný ji necítí a dalšímu vadí...Tento specifický zápach čerstvého obrazu se odvětrá do 14 dnů až měsíce, dle velikosti obrazu a možnosti větrání. V případě, že vám prvotní zápach bude extrémně vadit, můžete do ovzduší použít neutralizér pachů (neaplikovat přímo do obrazu). 

 

DOPORUČENÍ: Pokud svému mechovému obrazu dopřejete boční světlo, odmění se vám krásnou hrou světla a stínů a jeho ,,reliéfní" povaha bude vynikat svou plasticitou po většinu dne. Vyvarujte se však přímému slunečnímu svitu.  

Mumifikovaný mech odebíráme od dodavatele, kterého jsme z mnoha dalších vyhodnotili jako nejlepšího na českém trhu. 

Pracujeme s mechem kopečkovým, plochým, norským a finským. Na fotografii je mech kopečkový, více druhů a barev mechů naleznete zde.

 

Záznamy nebyly nalezeny...

Zpět do obchodu